Tworzenie postaci – krok po krokou
Oto jak prezentują się kroki tworzenia postaci w Słowianach.
1. Przodkowie
2. Miejsce Urodzenia
3. Bogi
4. Profesja
5. Przekleństwo
6. Finalizacja
7. Nici Mokoszy
Przodkowie
Ongiś na Slavii było pięć wielkich plemion, co swoimi wpływami obejmowały wielkie połacie terenu. Dzisiejsi bohaterowie, to ich potomkowie, którzy otrzymali w spadku liczne talenty. Wybór przodków zapewnia startowe atrybuty oraz cechę krwi (cechy zostały zaprojektowane tak, aby rzutowały na proces tworzenia postaci).
- Dostępne opcje (5): Polanie, Slaveni, Wenedzi, Pomorzanie i Czarnogórzanie.
Miejsce urodzenia
Region, w jakim się wychowują bohaterowie, ma kluczowy wpływ na twój rozwój. W rozmaitych częściach świata ludzie żyją odmiennie, nabywają różnych przyzwyczajeń i umiejętności. Różni ich nawet charakterystyczny ton głosu czy akcent. Inaczej też kształtuje się osobowość. Z bagien pochodzą ludzie cisi i spokojni, zamyśleni i wielcy duchem, którzy świetnie nadają się na wołchwa czy żercę. Tymczasem człowiek z równiny to twardy, mężny i przede wszystkim honorowy wojownik. Słowianie, choć są jednym wielkim narodem, składają się z plemion odmiennych od siebie. Gdy wchodzisz do karczmy, od razu każdy będzie wiedział, czyś zawadiaką z Rogu Pomorza, a może cichym i spokojnym Savolsenikiem. Wybór miejsca urodzenia zapewnia premię do atrybutu oraz zestaw umiejętności.
- Dostępne opcje (7): Czarnogóry, Lodowe Pustkowia, Róg Pomorza, Równina Cieszywoja, Slavenia, Wieczne Łęgi, Wielki Gaj.
Bogi
Wiara jest nieodłącznym elementem życia Słowian. Tak naprawdę, to wszyscy czczą tych samych bogów, ale każdy ma swojego „patrona”, do którego wznosi modły wyjątkowo gorliwie. W całym panteonie jest trzynaście bóstw, bohaterowie mogą wyznawać dwunastu z nich. Jeśli tylko będą pamiętać o wznoszeniu do nich modlitw i przestrzeganiu podstawowych praw, mogą liczyć na przychylność. Określa to mechanika modłów i składania ofiar. Każde bóstwo ma inny zakres mocy, przez co wpływa na różne aspekty życia, przez co bohaterowie otrzymują stosowne premie w zależności od wybranego bożka. Nie bez znaczenia będą okoliczności ich modlitw, ponieważ chramy, posągi czy składanie ofiar wpływają na pozytywne usłuchanie modłów lub wybór nagrody za swą gorliwość, co również przekłada się na mechanikę.
- Dostępne opcje (12): Świętowit, Swaróg, Weles, Mokosz, Chors, Dażbóg, Perun, Marzanna, Jurata, Radogost, Kupała, Rugewit.
Profesja
Wybór profesji – najważniejszy krok podczas tworzenia postaci, daje dodatkowe bonusy, ale także definiuje zakres przekleństw. Dodatkowo określa rolę w drużynie i sposób na zarobienie grosza. Na tym etapie gracz dostaje gamę nowych możliwości:
– bonus do atrybutu,
– umiejętność premiową – sprzężoną ze zdolnością,
– zdolność, specjalne zagranie do wykorzystania podczas sesji,
– zaplecze (fabularne tło postaci), to konkretny zestaw reguł, coś, co rzutuje na styl gry. Przykładowo, zapleczem
Bajarza będzie jego sława i system korzystania z niej, a u Zabójcy Potworów – umiejętność pozyskiwania trofeów z potworów. Żerca otrzyma rozwinięcie mechaniki modłów i składnia ofiar, będzie mógł odprawiać ciekawe obrzędy, rzucać pośratania (błogosławieństwa) i przekleństwa. Wołchw, jako przewodników duchowy i łącznik z umarłymi, specjalizuje się w odprawiania potężnych rytuałów, mogących zmienić bieg wydarzeń…
- Dostępne opcje (12): Bajarz, Kupiec, Komes, Myśliwy, Najemnik, Łowca Głów, Wołchw, Wartownik, Zwierzęcy Strażnik, Zabójca Potworów, Złodziej, Żerca.
Przekleństwo
Każdy nosi jakieś brzemię, do takich należą kalectwa czy fobie. Życie nie rozpieszcza. Bohaterów tym bardziej. Ich przypadłości są związane z wykonywaną profesją, można to nazwać „chorobą zawodową”, ale same „choroby” w porównaniu do innych przekleństw, wcale nie są takie złe. Te „wady” mają w jakiś sposób ograniczyć gracza, zmusić go do kombinowania i pamiętania o pewnych rzeczach. Mogą odnosić się do ułomności ciała i ducha, ale także do dawno rzuconych klątw i przewinień, np. klątwy boginek, prześladowanie przez pecha – czarne koty, klątwy licha czy demona biedy. Na owych motywach również możemy zbudować całe sesje, wszystko zależy od MG.
Całość dopełnia mechanika napięcia psychicznego oraz zdrowia, wymagająca od bohaterów regularnych wizyt u znachora, czy udziału w zabawach, by się odstresować i zregenerować.
- Mamy 20 możliwych przekleństw + około 30 wariacji na ich temat (Przykładem jest choroba i 10 różnych przypadków lub blizny wojny – także 10 opcji).
Finalizacja
Ten krok polega na uzupełnieniu statystyk (atrybuty, umiejętności i inne pochodne), odebraniu podstawowego wyposażenia wraz z płacidłami (grzywny żelazne, płaty skóry, żelazne monety, bursztyn itp.), wydaniu startowych Punktów Sławy (symbolizujących chwałę oraz doświadczenie w grze).
Nici Mokoszy
Przy nowo narodzonym człowieku pojawiają się zazwyczaj trzy duchy posłane przez Mokosz. To Rodzanice, mające zdolność przewidywania przyszłości. Za pomocą omenów, przesądów albo nawet przez jawne objawienie swojej postaci i rozmowę, są w stanie obwieścić do czego mały człowieczek zostanie przeznaczony… jaki go los spotka.
Bohaterowie w Słowianach mają swoją wróżbę uplecioną przez Nici Mokoszy… Ktoś zyska predyspozycje do bycia wojem, albo specjalną przychylność bogów! Co także odzwierciedla jego imię… W tym kroku wykonuje się rzut na tabelę k20 i czyta efekt wróżby, obok wyników są także podawane sugerowane imiona.
Wejdź do świata Słowian już dzisiaj i zamów podręcznik w dobrej cenie!
Zamów podręcznik i odbierz gratisy!