Wieści ze świata

 

Niniejszy tekst jest 6 z 9 artykułów traktującym o Słowianach: Mitologicznej Grze Fabularnej. Wyczytasz z niego podstawowe informacje o świecie. Przejdź do strony głównej, w górnym menu wybierz O GRZE i znajdź kolejny interesujący artykuł. Miłej lektury!

Słowianie zajmują się przede wszystkim rolą, to główne źródło utrzymania ich wiosek. Z polami wiąże się wiele świąt i obrzędów. Ludzie uważają, że plony są darami od bogów, dlatego należy czcić, szanować ziemię. Na co dzień nikt nie próżnuje, praca dla Słowian jest sposobem na podziękowanie bogom za zesłane dary. Wiara w panteon bogów jest bardzo istotnym elementem w życiu; wyznawcy bóstw wznoszą ku nim swoje modły, składają ofiary, poświęcają im szczególne miejsca i czas. Dni i noce, miesiące, pory roku mają swoich patronów, z którymi są utożsamiane, dlatego większość obchodzonych świąt jest związana z owymi cyklami i naturalnymi zjawiskami np. przesileniem wiosennym, zimowym czy dożynkami. Poza religią bardzo ważnymi wartościami dla Słowian są: rodzina, o którą należy dbać, tradycja – trzeba ją kultywować i pamięć o Dziadach, czyli o zmarłych. Tradycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jedną z nich jest legendarna słowiańska gościnność. Kiedy ktoś odwiedza domostwo, trzeba go dobrze przywitać, zastawić stół najlepszymi wyrobami i zabawić. Rodzice przekazują swoim dzieciom także wszelaką wiedzę o własnych rodzinach, wierzeniach i rzemiosłach.

Wioski

Wioski najczęściej są zakładane w miejscach związanych z wodą, przy rzekach, jeziorach, strugach, łęgach, bagnach – nie tylko ze względu na dobre warunki do uprawy czy połowu, ale także z uwagi na bezpieczeństwo. W razie ataku nieprzyjaciela – wody i moczary stają się naturalną przeszkodą, a wrogów niestety nie brakuje. Mogą do nich należeć potwory, bandyci, obcy spoza granic, np. Germanie i Dzikie Ludy. Nieprzyjaciółmi mogą się okazać też mieszkańcy sąsiedniej wioski, którzy stali się łakomi na ziemię. Między sąsiadującymi ze sobą plemionami często dochodzi do tworzenia unii, zawierania sojuszy, ale nic nie wydaje się trwałe. Świat się zmienia w szybkim tempie i choć wszystkich Słowian łączy jedna wiara, kultura i krew przodków, to wybuchają między nimi wojny i konflikty o tereny, władzę i przychylność bogów. Osady są zakładane także przy lasach – nazywa się je „nieuprawnymi”. Ich mieszkańcy zajmują się pozyskiwaniem ważnych zasobów, takich jak drewno do budowy grodów, wosk, rogi, zioła i mięso. Z kolei wioski rybackie, leżące nad morzem, dostarczają dwie bardzo ważne rzeczy, które nazywamy srebrem i złotem mórz: złoto to oczywiście jantar (bursztyn), cenny kamień wydobywany z wody – służy jako środek płatniczy. Srebrem natomiast są śledzie – bardzo smaczne i pożądane we wszystkich regionach ryby. Takie osady stają się też bramami do nowych światów, a morze kryje wiele wysp i tajemnic, które tylko czekają na to, by je odkryć. Nic dziwnego, że nad wielkie wody ściągają ludzie z całej Slavii.

Regiony
Kontynent Slavii został naturalnie podzielony na kilka regionów. Każdy z nich jest inny, panują w nich różne warunki, inaczej się żyje, z różnymi zagrożeniami należy się zmagać, a ludzie charakteryzują się różnymi kombinacjami cech.

Wielki Gaj Region porośnięty puszczą, z wielkimi drzewami, z koroną pod niebiosami i konarem, do którego objęcia potrzeba kilkoro ludzi! Mieszkańcy wiosek zazwyczaj trudnią się pozyskiwaniem rogów, ziół i mięsa. Ludzie mają tutaj swój świat, oderwany od rzeczywistości, który rządzi się własnymi prawami.
Równina Cieszywoja Oto wielkie połacie terenu. Wioski już dawno zamieniły się w grody, które muszą stawiać czoła Germanom – „niemym” wrogom zza rzeki Maen.
Róg Pomorza Życie wygląda tu zupełnie inaczej niż w innych częściach kontynentu, jest dużo bardziej beztroskie. To tutaj mieszkańcy wyprawiają najlepsze święta ku chwale bogów, tutaj znajdziesz najlepsze karczmy i towarzyszy do gier hazardowych. Wielka Woda oczywiście stwarza całą gamę możliwości, wystarczy wsiąść na łódź i zacząć odkrywać świat i jego tajemnice!
Wieczne Łęgi Obszar okryty bagnami, moczarami i łęgami. Powiadają, że to miejsce przenika się z Nawią – krainą umarłych, ponieważ jest przesiąknięte magią i nadnaturalnymi zjawiskami, w tym tzw. echem bagien, czyli pochodem umarłych dusz. Mogą tu zachodzić straszne rzeczy.
Czarnogóry Życie dzieli się na to „wewnątrz” gór i na „zewnątrz”. W wielkich grotach ludzie zdołali założyć osady, w których doskonale sobie radzą, wydobywając różne minerały dla całej Slavii. Podobnie jest z wioskami położonymi w dolinach czy między górskimi szczytami. Teren jest bardzo niebezpieczny, ale można tu znaleźć pozostałości po dawnym plemieniu Czarnogórzan, a nie jest tajemnicą, że byli to najlepsi rzemieślnicy, jacy stąpali po Slavii, więc można odkryć niebywałe skarby.
Slavenia Słowianie nie mają rozległej władzy i nie tworzą państwa, ale jeśli kiedykolwiek ono powstanie, to początek jego rozwoju będzie właśnie na Slavenii. To obszar najbardziej zaludniony, jest tu mnóstwo wiosek, z bardzo prostego powodu – są tu najlepsze ziemie do uprawy roli. Życie upływa spokojnie zwykłym mieszkańcom, natomiast na wyższych szczeblach władzy toczy się prawdziwa walka o wpływy, a spiski i zdrady są na porządku dziennym.
Lodowe Pustkowia Oto kraina, za którą leży mityczne przejście do Wyraju i Nawii. Panuje tu bardzo surowy klimat, cały czas występuje srogi mróz, pada śnieg, nawet dawne zbiorniki wody zamieniły się w lód. Słowianom ciężko żyć, ale tym, którzy przetrwają, ta ziemia jest w stanie się odwdzięczyć złożami surowców, wyjątkową zwierzyną łowną, skarbami ukrytymi w porzuconych wioskach i łaską bogów!

Handel i płacidła
Na kontynencie Slavii nie ma „oficjalnej waluty”, jaką można by płacić za wszelakie dobra. Przez długi czas królował zwykły barter, czyli wymiana towaru za towar, ale z tego zwyczaju wyłoniły się rzeczy, którymi „płaci” się najczęściej, nazywamy je płacidłami. Przyjęły się ich stałe wartości i są bardzo powszechne. Podstawowym płacidłem są żelazne monety – 3 monety odpowiadają 1 grzywnie (siekiero podobnej) żelaznej, z kolei 20 grzywien to 1 płat skóry. Ta ostatnia rzecz jest wykonywana ze skóry zwierząt, najczęściej futerkowych. Sposoby płatności trochę się różnią w poszczególnych regionach, obok wyżej wymienionych „pieniędzy” można spotkać się także ze zwyczajem płacenia w jantarze (bursztynie), śledziach (tzw. srebro Pomorza) i srebrnych grzywnach. Z uwagi na różny popyt i podaż w poszczególnych regionach, czasem dochodzi do sytuacji, w której np. bursztyn (i inne regionalne płacidła) ma większą wartość na Równinie Cieszywoja a niżeli, na
Wiecznych Bagnach.

 

1 komentarz do “Wieści ze świata”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *